Jak na export textů pro překlad z Shoptetu

Jsme velmi hrdí, že jsme se stali součástí komunity partnerů e-shopového řešení Shoptet. Na této platformě provozuje svůj
e-shop už více než 34 000 podnikatelů
a společností.

Shoptet je nejsilnějším hráčem na trhu e-commerce a nabízí nepřeberné množství funkcionalit, doplňků a možností automatizace tak, abyste mohli své
e-shopy spravovat jednoduše a efektivně.


Sestavili jsme pro vás jednoduchý návod na to, kde a jak nastavit jazykové mutace vašeho e-shopu na Shoptetu a jak při expanzi na zahraniční trhy exportovat data pro překlad a lokalizaci svému překladateli či překladatelské agentuře.

 


JAZYKOVÉ MUTACE & DOMÉNY

Pojem jazykové mutace může být z počátku trochu nejasný. Znamená to, že si na Shoptetu můžete nastavit více jazyků tak, aby je viděli i vaši zákazníci. Ty je možné pak spravovat v rámci jedné domény i jedné administrace. Pro přístup k funkci multijazyčnosti je ale zapotřebí mít aktivní doplněk Cizí jazyky.

 

Jedná se tedy o stále stejný e-shop jen s tím rozdílem, že obsah je zrcadlen do vámi zvoleného jazyka. Návštěvník e-shopu tedy uvidí kopii e-shopu na stejné URL adrese, která však bude podle cílového jazyka odlišena lokální koncovkou, typicky například www.eshop.cz/sk pro slovenskou jazykovou mutaci.

Tato varianta se obecně doporučuje především pro ty případy, kdy si přejete zpřístupnit obsah svého e-shopu pro zákazníky hovořící cizím jazykem, kteří ale žijí v České republice.

 

Pro expanzi na zahraniční trh je mnohem vhodnější volit doménu a URL lokalizované pro konkrétní zemi. V místních zákaznících vzbuzuje větší důvěru, pokud je obchod umístěný na “domácí adrese”. Pro takové případy Shoptet doporučuje založení samostatného e-shopu na sesterských platformách www.shoptet.sk pro Slovenskou republiku nebo např. www.shoptet.hu pro Maďarsko.

 

Systém administrace Shoptetu je dostupný v několika jazycích. Můžete přeložit jak e-shop (backend e-shopu, tzn. tlačítka, patičky, záhlaví, popisy stránek), tak administraci (prostředí, ve kterém se jako administrátor pohybujete) nebo kombinaci obojího. Dostupné (a předpřeložené) jsou aktuálně tyto jazyky:

 • Angličtina: pro e-shop i administraci.
 • Čeština: pro e-shop i administraci (Shoptet.cz).
 • Slovenština: pro e-shop i administraci (Shoptet.sk).
 • Maďarština: pro e-shop i administraci (Shoptet.hu).
 • Vietnamština: pouze e-shop.
 • Němčina: pouze e-shop.
 • Polština: pouze e-shop.
 • Rumunština: pouze e-shop.

 

NASTAVENÍ JAZYKA E-SHOPU A ADMINISTRACE

Jazyk e-shopu (backend, patičky, názvy tlačítek) zapnete (poté, co máte aktivní doplněk Cizí jazyky) zde: Nastavení → Základní nastavení → Jazyky. V pravém horním rohu obrazovky zvolte → Přidat. Při přidávání jazyka zvolte zdrojový jazyk ten, ze kterého se vytvoří kopie e-shopu. Vybíráte tedy e-shop, který bude použit jako šablona pro vytvoření nového.

 

Pro aktivaci jazyku administrace – prostředí, ve kterém jako administrátor pracujete, jděte do sekce Nastavení → Administrace → Správci obchodu. Přidejte nového uživatele a nastavte Formát jazyka a datumu.
Zde je dobře vidět, že každý administrátor nebo uživatel může mít rozhraní ve vlastním preferovaném jazyce.

 

EXPORT PRODUKTŮ

Pro export popisu produktů pro překlad jděte do sekce Produkty → Export a zvolte typ exportu Jazyky. Můžete volit mezi dvěma formáty .csv a .xlsx. Pro účely přeložení obsahu doporučujeme zvolit .csv.

 


Poradíme si ale i s formátem .xlsx i mnoha dalšími.
Seznam všech formátů, které jsme schopni zpracovat, naleznete zde.


Vyberte, které jazyky chcete do exportu zahrnout. V exportu bude vždy zahrnutý hlavní jazyk obchodu a dále pak jazyky, které v tomto kroku zvolíte. Pro export je možné i dále filtrovat – podle značky, dostupnosti, kategorie a dalších. V pravém horním rohu obrazovky pak zvolte Exportovat.

 

Přeložený text importujte v sekci Produkty → Import. Vyberte variantu importu (které položky změnit, přepsat, případně smazat). V dolní části obrazovky Vyberte soubor – přeložený seznam produktů – opět ve formátu .csv nebo .xlsx, a importujte přes tlačítko Importovat. Průběh importu můžete sledovat nebo dodatečně ověřit v záložce Log.

 

EXPORT KATEGORIÍ

K překladu je možné exportovat i Kategorie vašich produktů. V sekci Produkty → Kategorie klikněte na záložku Export. Zvolte typ exportu .csv nebo .xml. Vyberte, které jazyky chcete exportovat a zadat následně k překladu. Export bude defaultně obsahovat hlavní jazyk e-shopu. V pravém horním rohu obrazovky klikněte na tlačítko Exportovat. Přeložený text importujte na stejné místo: Produkty → Import.

 

EXPORT OSTATNÍHO OBSAHU

Ostatní obsah, jako například uvítací zprávu hlavní stránky, publikované články, cookies lištu, obchodní podmínky nebo stránku s kontakty, lze upravovat pouze manuálně v rámci editace jednotlivých kategorií. 

Obchodní podmínky například naleznete v sekci Vzhled a Obsah Menu. Rozklikněte konkrétní link (stránku k překladu), v rozbalovacím menu Názvu vpravo vyberete cílový jazyk. Export je nutné udělat manuálně, tzn. konkrétní texty vykopírovat do Wordu a zaslat na překlad tímto způsobem. Nebo napište rovnou nám,
my už si s tím poradíme 🙂

Celý návod jsme pro vás
zpracovali také formou videa.
 


Proč zvolit České překlady pro překlad
e-shopu v Shoptetu?

 • Jsme zkušení profesionálové s více než 19letou praxí.
 • V rámci našeho „bronzového“ partnerství s Shoptetem vám rádi poradíme i s drobnými technickými problémy, které se mohou při zadávání textů pro překlad vyskytnout.
 • Jste-li otevřeni technologiím, rádi vám představíme náš zcela jedinečný systém automatizace, díky kterému se nám budou vaše texty automaticky odesílat k překladu a importovat přeložené zpět, čímž vám ušetříme čas.
 • Čím více překladů si u nás objednáte, tím větší slevu na opakující se texty jsme schopni vám nabídnout. Díky nástrojům, jako jsou překladová paměť a glosář, které zákazníkům automaticky a zdarma zakládáme, vám nebudeme účtovat za plnou cenu opakující se pasáže.
 • Pracujeme rychle, kvalitně a dodržujeme termíny vyhotovení.

   Komentáře

Okomentujte příspěvek

 


Chci s vámi zůstat v kontaktu

Jak zpracováváme osobní údaje, se můžete podívat zde.