Než se ovšem pustíte do jejich poslechu, ujistěte se, že máte všechny důležité úkoly hotové!
Tyto zahraniční podcasty totiž mají tolik epizod a zajímavých témat, že si k jejich poslechu snad budete muset vzít dovolenou. Pojďme si je představit.
Veronika Demichelis a Madalena Sánchez Zampaulo, profesionální překladatelky na volné noze, vytvořily podcast plný „life hacků“ neboli tipů a vychytávek pro všechny kolegyně a kolegy z oboru. Je přitom úplně jedno, jestli stojíte na startovní čáře nebo máte za sebou mnohaletou kariéru. Tento podcast je bezedná studnice inspirace. Má víc než 80 epizod, každá je s jiným hostem a na jiné téma, a vybrat si můžete z oblastí jako: profesní rozvoj, práce s kreativitou, obsahová strategie pro sociální sítě, organizace práce, udržitelnost podnikání, osobní brand, nástroje a technologie pro překladatele a tlumočníky…
Jestli máte už teď strach, že vás polapí rozhodovací paralýza, až uvidíte kompletní nabídku, rozumíme vám. Vážně se totiž může stát, že nebudete vědět, kterou epizodou začít. Posluchači v recenzích tento podcast označují jako „povinný poslech pro všechny překladatelské profesionály“, „obrovský zdroj inspirace pro jakoukoli fázi kariéry“ nebo „podcast pro všechny, kdo si chtějí zlepšit každodenní pracovní postupy a návyky“.
Aktuální hodnocení v aplikaci Apple Podcasts je 4,9 z 5 hvězdiček. Tak co, jdete na to?
Web: https://smarthabitsfortranslators.com/
Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/us/podcast/smart-habits-for-translators/id1480135957
Autorkou tohoto projektu je překladatelka a marketingová manažerka Tess Whitty. Na jejím webu najdete přes 280 epizod, které jsou odbornou i laickou veřejností velmi ceněné, ať už se jedná o rozhovory s odborníky, tipy k propagaci firmy a rozšiřování klientely nebo k lepší osobní produktivitě.
Tess Whitty pracuje od roku 2003 jako freelancer překladatelka z angličtiny do švédštiny. Sama o sobě ve své vizitce říká: „Po přestěhování ze Švédska do USA v roce 2001 jsem se začala poohlížet po práci na volné noze, abych mohla zůstat doma s malými dětmi. Začínala jsem od nuly a úspěch přišel postupně. Měla jsem příležitost pomoci největším světovým softwarovým společnostem a online streamovacím webům oslovit švédské zákazníky.“
Díky vzdělání v oblasti mezinárodního marketingu si navíc zajistila stabilně vysoký příjem, našla klienty a projekty, které miluje, a už nemusí pracovat v noci a o víkendech. Část svého know-how teď předává dál. Třeba vás něčím inspiruje.
Web: https://marketingtipsfortranslators.com/
Podcast: https://marketingtipsfortranslators.com/freelance-translator-podcast/
Za podcastem „Speaking of Translation“ stojí překladatelky Eve Lindemuth Bodeux a Corinne McKay. Na stejnojmenném webu najdete přes padesát epizod z oblastí, jako je život digitálních nomádů, GDPR, tipy a vychytávky, smluvní podmínky, work-life balance… A kdo jsou ženy, které archiv podcastů „Speaking of Translation“ vytvořily?
Eve Lindemuth Bodeux je překladatelka z francouzštiny do angličtiny s více než 15letými zkušenostmi. Mimoto je populární řečnicí na překladatelských konferencích, členkou představenstva Americké asociace překladatelů, bývalou administrátorkou divize francouzského jazyka ATA a dřívější viceprezidentkou Coloradské asociace překladatelů.
Corinne McKay je rovněž překladatelka z francouzštiny do angličtiny a soudní tlumočnice. I ona má více než 15 let zkušeností v jazykových profesích. Kromě vlastní práce překladatelky specializující se na mezinárodní rozvoj a firemní komunikaci píše odborné knihy a vede kurzy pro překladatele na volné noze. Její knihy „How to Succeed as a Freelance Translator“ se prodalo přes 12 tisíc výtisků.
Jestli má někdo kvalifikaci pro to profesionálně přednášet o překladatelském řemesle, jsou to právě tyto dvě dámy. Má to však jeden háček. Poslední díl jejich podcastu je z října 2021, reakce na aktuální témata a dění tu tedy nehledejte.
Web: https://speakingoftranslation.com/
Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/us/podcast/speaking-of-translation/id1111790145
Jestli máte i vy svůj oblíbený překladatelský podcast, neváhejte se o něj s námi podělit.
A pokud jste ještě neslyšeli náš firemní podcast, nalaďte si ho v podcastových aplikacích, jako jsou Apple Music, Spotify či Google Podcasts, nebo na našem YouTube kanále.
Záleží jen na vás, jaká platforma vám vyhovuje.
Jsme pro vás všude…