Velikonoční tradice z celého světa

Velikonoční tradiceVýjimečně vypustíme pracovní překladatelská témata a povíme vám něco o velikonočních tradicích v různých koutech zeměkoule.


Jak slaví Velikonoce Češi

Začněme u nás doma a povězme si něco o českých Velikonocích.

Mezi naše zvyky patří pomlázka, sousedské návštěvy a spousta malovaných vajíček neboli kraslic.

Dívky tradičně tráví velikonoční neděli barvením vajec, které pak v pondělí dávají chlapcům. Na velikonoční pondělí muži pomlázkou vyšlehají ženy a dívky, aby zůstaly krásné a zdravé.

Pomlázky se pletou z větviček vrb a na koncích jsou ozdobené barevnými stuhami. Muži pomlázky dříve vyráběli sami, ale dnes je většina kupuje.

V Čechách a na Moravě také o velikonočním týdnu jíme mazance, což je sladké pečivo s rozinkami máčenými v rumu, a pečeme velikonočního beránka.

 

 

Velikonoce v Nizozemsku

V Nizozemsku lidé zdobí tzv. Paastakken (velikonoční větvičky). Podobně jako u vánočního stromečku na ně věší cukroví, malá dřevěná kuřátka a jiné velikonoční ozdoby.

 

Velikonoce v Irsku

Na Velký pátek se v Irsku nemá pít alkohol a jíst maso. V tento den mají obchody dokonce zakázáno alkohol prodávat, takže si všichni obvykle udělají zásoby den předem a pořádají párty, na kterých jedí maso i pijí, čímž dávají najevo vzdor vůči církvi a vládě za to, že jim říkají, co mají dělat. O velikonoční neděli děti po mši svaté dostávají velikonoční vajíčka, případně je musejí hledat.

 

Velikonoce v Anglii

Nejznámějším aspektem anglických Velikonoc je nepochybně velikonoční zajíček. Velikonoční zajíček dětem přináší vajíčka a schovává je v zahradách domů, kde je děti hledají.

 

Velikonoce v Polsku

V Polsku se slaví tzv. lany poniedzialek (Mokré pondělí). Chlapci polévají dívky vodou a vyšlehávají je pomlázkami z kočiček. Dívky jim to pak oplácejí a provádějí totéž chlapcům v úterý.

Tato tradice se drží i na Ukrajině (Поливаний понеділок), v České republice (oblévačka) i na Slovensku (oblievačka).

 

Jak vidíte, všude najdete něco zajímavého.
Koneckonců není nic lepšího než se dozvědět něco nového o jiných kulturách.

 Komentáře

Okomentujte příspěvek

 


Chci s vámi zůstat v kontaktu

Jak zpracováváme osobní údaje, se můžete podívat zde.