Technologie versus byznys: Co nás v budoucnu čeká?

Technologie se vyvíjí překotným tempem. Za pár let budou realitou roboti myslící sami za sebe, a kteří možná budou mít i emoce. Žijeme na počátku nové éry, kterou vysnili vizionáři jako Philip K. Dick či Isaac Asimov. Autonomní auta i 3D tiskárny jako běžné součásti domácností zkrátka mění způsob našeho života. A tak jsme se zamysleli, jak se všechny tyhle technologické změny podepíšou na naší práci.

Technologické změny a byznys? Co myslíte?

Právě včera se jeden z kolegů v kanceláři zmínil, že si do svého zbrusu nového bytu koupil první hrnek. V pondělí byl totiž státní svátek, a tak to původně vypadalo na velmi dlouhý víkend bez pořádného kafe. A my jsme se zamysleli: Jaké by to bylo mít doma 3D tiskárnu (a správný materiál)? Nebylo by jednodušší vytisknout si hrnek a nedostatek kávy ve státní svátek prostě neřešit?

Jak jsme zjistili, odborníci předpokládají, že v následující dekádě bude mít téměř každý domácí přístroj připojení na WiFi nebo Bluetooth. Vaše lednička tak bude mít přehled o svém obsahu, ale také jednou sama dokáže základní potraviny objednat. Interaktivní klimatizace a přehrávač navodí v bytě vždy správnou teplotu a hudbu podle vaší nálady.

Jaký vliv na podnikání budou mít samořízená (autonomní) auta?

Začněme s tím jednodušším, tedy s chytrými auty a samořízenými vozidly (Self-Drive Vehicles, SDV). Jak je známo, samořízená auta byla srdeční záležitostí společnosti Google v Kalifornii. Než se dostanou do běžného provozu, ještě to chvilku potrvá, ale už teď může být jejich vliv převratný. Tahle auta totiž nakonec mohou vytlačit taxíky, Uber, řidiče nákladních vozů a od základů změnit veřejnou dopravu. Budeme svědky pomalého nahrazování lidských řidičů v podstatě nezávislými systémy. A když podnikáte v autobusové dopravě, tak tohle je možná nejlepší zpráva, jakou jste kdy dostali. Dá se ale očekávat, že taxikáři zatím panikařit nemusí, protože se lidé ještě chvíli nebudou cítit v samořízeném voze úplně komfortně.

3D tiskárny… opravdu je potřebujeme?

V minulosti měla NASA extrémně omezené možnosti využití náhradních dílů. S vynálezem 3D tiskáren má ale nejnovější generace astronautů k dispozici tiskové soubory pro většinu částí lodi, které si pořídí doslova kliknutím myši. 3D tiskárny navíc neustále zlevňují a jsou dostupnější a dostupnější. Ale potřebujeme je? A nemohou uškodit podnikání? Budeme vůbec opouštět domov, když budeme mít 3D tiskárnu a samonaplňovací ledničku?

To nejdůležitější nakonec: Jaký vliv mají nové technologie na překladatelský průmysl?

Nejžhavější novinkou před pěti až deseti lety byl strojový překlad. Překladatelé tehdy šíleli, že jim zvoní hrana a za pár let nebudou mít práci. To samé se samozřejmě dělo i s CAT nástroji ještě o něco dříve. A jak vidíte, stále jsme tady. Díky technologiím jsou ale překlady mnohem dostupnější. Například možnost překladů v reálném čase – namíříte kameru na menu nebo dopravní značku v cizím jazyce a ihned víte, co je tam napsáno. Je to úžasná technologie, ale lidské překladatele nenahradí. V nedávné době vévodil novinovým titulkům objev neurálního strojového překladu, ale i experti vám řeknou, že ještě potrvá hodně dlouho, než se vůbec přiblíží skvělé práci opravdu dobrých překladatelů.

Na tohle téma bychom samozřejmě mohli psát dále. Ale zakončeme to myšlenkou, že naše odvětví není jediné, které se prudce mění a přijetí těchto změn není to, čeho bychom se měli bát. Než roboti nahradí lidi, bude to trvat roky. Takže si ty nové technologie užijme – a těšme se, co přijde příště.Komentáře

Okomentujte příspěvek

 


Partneři