Nákup překladatelských služeb: Proč jsou i tady důležité technologie

Pojďme si to říct na rovinu: pokud nejste z našeho oboru, pak zřejmě slovo překlad není jedním z vašich nejoblíbenějších.

Překlady jsou obecně docela náročná disciplína a pokud se jimi nezabýváte každý den, je poměrně obtížné orientovat se ve všech trendech.


ALE, není se čeho bát! Profesionálové v našem oboru neustále přicházejí s inovacemi a vyvíjejí nové technologie. Rádi bychom vás seznámili s těmi nejzásadnějšími, protože možná si pak překlady spolu s námi prostě zamilujete.

 

CAT nástroje

Začít se má od začátku, v našem případě tedy od CAT (computer assisted translation) nástrojů. Nejste-li v překladech úplně noví, určitě jste o nich už slyšeli. A pokud se zajímáte o překladatelské technologie, je to pro vás úplný základ. CAT nástroje překladatele NENAHRAZUJÍ, ale pomáhají mu.

Pamatují si specifické fráze, které jsou pak překladateli snadno dostupné, pokud se opakují v rámci textu nebo i v jiném překladu. Překladatel je tak nemusí překládat znovu, ale stačí mu zkontrolovat, zda se hodí a jsou správné v daném kontextu. Když se fráze shodují jen zčásti (například „Mám modrého psa.“ vs. „Mám červeného psa.“), nabídne CAT nástroj překlad na základě předchozí zkušenosti, takže překladatel v tomto případě pouze změní barvu.

CAT nástroje hrají velmi důležitou úlohu ve vztahu k terminologii a konzistenci překladů, protože s nimi lze provést velmi náročné kontroly kvality. A když je používají profesionálové jako my, je na nich to nejlepší, že za opakovaná slova neplatíte plnou cenu. Takže čím více s námi překládáte, tím více ušetříte!

Mezi nejvýznamnější CAT nástroje patří Memsource, SDL Trados, MemoQ a Across, takže možností je spousta.

 

CMS konektory

Pokud jste zvyklí překládat obsah ze svého CMS (systém pro správu obsahu, např. redakčního systému webu), pak vás určitě potěší, že manuální import a export dat už je minulostí. Díky speciálním CMS konektorům teď můžete svůj CMS propojit přímo s CAT nástrojem a všechna data tak k překladu naimportovat doslova jedním kliknutím. Jakmile bude překlad hotov, naimportuje se stejně snadno zpět do CMS. A lze to zařídit i tak, že se všechno bude dít úplně automaticky, bez nutnosti jakéhokoli vašeho zásahu. Pokud vás tahle věc zaujala, podívejte se na náš produkt lokalizace nebo nás rovnou kontaktujte.

 

Automatizace pracovního procesu

Technologie se vyvíjí tak rychle, že už téměř všechny části překladatelského procesu je možné zautomatizovat. Existuje dokonce možnost integrovat CAT, TMS (translation management system) a další software (například pro fakturaci), takže už mezi nimi nebudete muset přenášet data ručně.

Zautomatizovat pak lze také kalkulace, a to opět prostřednictvím speciálních funkcí, které dnes nabízejí některé CAT nástroje. Ty vám umožňují jednoduše nahrát soubory určené k překladu a kalkulaci vám spočítají ihned (některé vezmou v úvahu i shody s pamětí a poskytnou případnou slevu). Pokud vám cena vyhovuje, můžete připravený projekt prostě potvrdit a o nic dalšího se starat nemusíte. Vyzkoušejte si to přímo tady u nás!

Pro rychlé nacenění překladu využijte náš
POPTÁVKOVÝ FORMULÁŘ 

 

Strojový překlad

V myslích většiny lidí se strojový překlad rovná Google Translate. To není úplně přesné, ale co je nejdůležitější, i když se strojový překlad obecně realizuje bez zásahu člověka, v kombinaci s prací zkušeného překladatele jde o významný trend v překladatelských službách. Důkladná a profesionální korektura takto připraveného textu (machine translation post-editing/MTPE) představuje jeden ze způsobů, jak překládat velmi rychle a přesto kvalitně. Ideální je, když můžete dát k dispozici své již existující překlady – ty se pak při strojovém překladu použijí a vytvoří se dokonale připravený projekt založený na práci profesionálů.

 

Kontrola

Pokud řešíte kontrolu a bezpečnost, nemusíte se bát. Nad překladatelským procesem totiž teď máte větší kontrolu než v minulosti a v případě potřeby můžete zasáhnout. CAT nástroje a překladatelské technologie nikdy nebyly bezpečnější. Klidně požádejte výrobce nebo poskytovatele o jeho zásady bezpečnosti a uvidíte, že technologie skutečně není problém.

 

Pokud se budete chtít na cokoli zeptat, nebo budete potřebovat pomoct s výběrem, jsme tu pro vás. Kontaktujte nás a my vám rádi pomůžeme.

 Komentáře

Okomentujte příspěvek

 


Partneři