Muži, kteří určovali podobu Česka!

Tento týden začneme pěkně zostra! Roboti, semtex a kostkový cukr.

Tento měsíc se České překlady podrobně zaměří na české vědce a vynálezce. Ať už se věnovali otiskům prstů nebo jedinečnosti buněk či vynalezli kontaktní čočky vyráběné prostřednictvím stavebnice Merkur, tito vědci se zasloužili o přelomové objevy, jež jsou základem postupů i teorií, které se používají na celém světě dodnes.

Robot – Karel a Josef Čapkovi

V roce 1920, kdy měla Amerika plné ruce práce s prohibicí, dva čeští bratři psali to, čemu bychom dnes říkali sci-fi. Bratři Čapkové vyšli z židovského folklórního příběhu o Golemovi, který přesunuli do budoucnosti. Ve hře Rossum’s Universal Robots (R. U. R.) se v továrnách stavějí humanoidní dělníci pro různé úkoly, kteří se ale nakonec svým lidským pánům postaví.

Karel Čapek není přímo vynálezcem moderních robotů, ale spolu se svým bratrem byl tím, kdo slovo robot vymyslel. Jejich jedno slovo inspirovalo bezpočet lidí na celém světě k napsání vlastních příběhů o futuristických strojích. Jedním z nich byl Isaac Asimov, který uvedl, že „Čapkova hra je podle mého názoru mimořádně špatná, ale kvůli tomu jednomu slovu si získala nesmrtelnost“. Asimov sám zavedl termín „robotika“ a napsal povídky, které byly později převedeny na plátno ve filmech, jako je Já, robot s Willem Smithem nebo Andrew – člen naší rodiny s Robinem Williamsem.

A tohle jedno malé slovo pak vedlo k tomu, že čtenáři povídek pak zkoušeli postavit vlastní roboty, kteří by pomáhali zejména lidem po amputaci díky robotickým protézám. Hra R. U. R. sice rozvoji robotů možná nepomohla, ale byla jiskrou, která zažehla představivost všech.

A všechno jenom proto, že Josefa Čapka napadlo odvolat se na staré slovo „robota“!

Kostka cukru – Jakub Kryštof Rad

Každá malá obec o sobě ráda prohlašuje, že je něčím slavná. Pokud například navštívíte městečko Trim v Irsku, všichni místní vám rádi prozradí, který film Mela Gibsona o Skotech se tam natáčel.

Pokud zavítáte do nepříliš známé české obce Dačice, možná budete přemýšlet, co to místní mají s těmi krychlemi všude.

Jakub Kryštof Rad byl ředitelem místního cukrovaru, který se chtěl zalíbit své ženě Julianě. Tehdy v roce 1840 se cukr prodával v homolích, z nichž se musely jednotlivé kousky odsekávat. Nebylo to nijak jednoduché a Juliana i její služebnictvo se při tom velmi často poranili. Jakub si proto dal za cíl, že vyrobí cukr v menších a lépe zvladatelných kusech.

V roce 1843 si Jakub svůj vynález nechal patentovat a záhy poté si cukrovary v ostatních zemích, jako v Anglii, Prusku nebo Sasku, začaly kupovat licence na výrobu vlastních cukrových kostek.

Stanislav Brebera – Semtex

Česko vždy bylo významným výrobcem střelných zbraní, a to až do konce komunistické éry.

Český chemik Stanislav Brebera vyvinul Semtex na konci 50. let 20. století a během pouhých pěti let se rozjela jeho výroba ve velkém pro komunistickou vládu Vietkongu během vietnamské války. Jméno této výbušniny je odvozeno od městečka Semtín u Pardubic, kde se továrna na výbušniny nacházela.

 

Příští týden se podíváme na otisky prstů a buněčnou teorii J. E. Purkyně, muže, díky němuž jsme zjistili, že jsme jedineční.

 Komentáře

Okomentujte příspěvek

 


Partneři