Předčítání ve Wordu zahrnuje nově i češtinu

Už vás nebaví číst po sobě texty?
Předčítání ve Wordu zahrnuje nově i češtinu.

Pracujete s textem a díváte se do monitoru minimálně deset hodin denně? Máte pocit, že už vidíte písmenka všude kolem sebe? Šetřete si oči a nechte si své dílo přečíst programem Microsoft Word.


Jestli patříte mezi ty, kteří se živí tvorbou textů, ať už vlastních nebo ve formě překladů, dáte mi nejspíš za pravdu, že dopsáním poslední věty vaše práce nikdy nekončí. Vše, co jste ze sebe vydali, je třeba ještě zevrubně zkontrolovat, někde zkrátit a hlavně uhladit. Ideální by bylo dát si alespoň den pauzu a pak se k textu vrátit. Chyby pak najednou vyplavou na povrch a vy nechápete, jak jste mohli takovou hloupost napsat. Ne vždy je na to ale čas a stává se, že musíte text odevzdat krátce po jeho vytvoření. 

Můžete (a měli byste) si samozřejmě svůj text důkladně přečíst.

Některým autorům, a patřím mezi ně i já, se ale v takové situaci často stává, že se jim až příliš dobře vryje do paměti, co původně chtěli sdělit. V důsledku toho samotný text při čtení nedokážou vnímat s potřebnou pozorností. Nejednou jsem se při kontrole přistihla, že si větu dokončuji z hlavy (jak má původně znít), i když na obrazovce bylo něco trošku jiného (ano, jsem roztržitá). Pokud trpíte podobným problémem a zároveň máte placenou verzi Word pro Office 365 nebo Word 2019, nezoufejte. Obě verze totiž na rozdíl od těch předchozích nově podporují i předčítání češtiny (více zde).

 

Automatické předčítání není nic nového, ale u starších verzích byla funkce k dispozici jen pro několik frekventovaných evropských a asijských jazyků. Kromě angličtiny a španělštiny jste si tak mohli nechat přečíst třeba i čínštinu a japonštinu (více zde). Češtinu byste ale hledali marně. U novějších verzí je k dispozici mnohem větší počet jazyků, včetně češtiny.

 

 

Můžete se tak pohodlně opřít, zavřít oči a nechat si svůj text automaticky přečíst nahlas. Alespoň částečně získáte potřebný odstup a všimnete si, že to, co občas nevypadá na první pohled špatně na obrazovce monitoru, při přečtení nahlas jednoduše nějak nezní. Když už tedy nebudete mít sílu po sobě překlad číst, Word vám pomůže odhalit překlepy, nepřirozený slovosled, nedostatečnou plynulost a provázanost textu a další prohřešky. Systém dělá dramatické pauzy na konci každého odstavce a podobně pracuje i s delšími pauzami a neklesající intonací u složených souvětí. Pokud tedy máte dobrý sluch, můžete odhalit i možné chyby v čárkách.

 

Takže až se na monitor nebudete moci už ani podívat, zkuste to. Funguje to nejen v klasickém wordovém dokumentu, který si sami vytvoříte, ale i v bilingvních tabulkách formátu *.docx vyexportovaných z různých CAT nástrojů.

 

Funkce předčítání nabízí široké možnosti. Pokud tedy například patříte mezi lenochy, kteří mají ráno pomalý rozjezd, můžete si nechat předčítat třeba i novinové články ze svých oblíbených zpravodajských portálů.
I když na to už jsou i jiné programy, ale o tom zas někdy příště ?

 

Autor: Gabriela KadlecováKomentáře

  1. Ivo 28. března 2021

    Předčítání od Microsoftu spíše zatím pobaví a je opravdu v plenkách. Řada aplikací pro čtečky knih na androidu nabízí působivější výsledky.

Okomentujte příspěvek

 


Partneři