O podnikatelském klubu Smart Network
s Hanou Samsonovou
Mezi členy podnikatelského klubu jsme našli nové přátele i několik nových klientů, dostali jsme přístup k exkluzivním zdrojům a získali podporu i poradenství v mnoha oblastech podnikání. Seznámili jsme se s Jakubem Stejskalem z brněnského podcastového studia a začali natáčet firemní podcast.
Co dalšího nám členství ve Smart Network, který letos oslavil 11. narozeniny, přineslo, shrnuje naše manažerka obchodu Hana Samsonova.
Co vás, Hanko, přivedlo k rozhodnutí stát se také členkou podnikatelského klubu?
Viděla jsem ve Smartu velkou příležitost, jak se seznámit s novými podnikavými lidmi. Zcela upřímně to pro mne byla první zkušenost s networkingem a dle mých očekávání mě celá myšlenka opravdu nadchla. Nevěděla jsem, co mám čekat, poprvé jsem byla opravdu nervózní, přestože obvykle nemám sebemenší problém komunikovat s lidmi. Nicméně atmosféra setkání mě přesvědčila, že se není čeho bát a že svou účastí mohu získat nejen já, ale i ostatní členové.
Jaká v klubu panuje atmosféra?
Jak jsem již zmínila, za atmosférou vždy stojí lidé. Schází se zde členové, kteří chtějí vylepšit své podnikání, tzv. rozhodit sítě, seznámit se s dalšími podnikateli. Jinými slovy, jsou tu lidé otevření, komunikativní, a to hodně napomáhá dobré atmosféře. Vše je o to jednodušší, že si všichni vzájemně tykáme – ať už jsi začínající obchodník nebo jednatel firmy.
Můžete popsat nějaký okamžik, který se vám díky klubu vryl do paměti?
Jsem onkologická pacientka, členka projektu Bellis, který spadá pod Alianci žen s rakovinou prsu. V roce 2022 jsem onemocněla velmi agresivním typem rakoviny prsu a začala se léčit. Naštěstí vše dopadlo dobře a teď jsem vyléčená a zdravá (byť s trvalými následky, ale i s nimi se dá krásně žít).
Přes Smart se se mnou spojila Míša Lánová z Green Ways – zelené potraviny. Do té doby jsem o nich slyšela, v rodině je užívali příbuzní, ale já jsem s nimi neměla zkušenost. Když mě Míša kontaktovala a řekla, že si na internetu přečetla můj příběh a chtěla by mi touto cestou nabídnout pomoc, řekla jsem si, že to zkusím.
Jde o to, že jakmile se člověk setká s takovou nemocí, jako je rakovina, značně přehodnotí většinu svých dosavadních návyků a začne zkoušet nové věci, protože chce být zdravý. A tak jsem zkusila zelené potraviny i já a mohu říci, že za těch několik měsíců, co je užívám, se cítím opravdu lépe. Jsem ráda, že mě Míša kontaktovala. Nevím, jestli bych se jinak k zeleným potravinám dostala.
Jak hodnotíte vzájemnou spolupráci a podporu mezi členy klubu?
Každé další setkání mi otevírá oči nejen v té profesní úrovni, ale i v soukromém životě. Tyto dvě oblasti se bezesporu prolínají a některé kontakty jsem využila právě v soukromí. Líbí se mi také, že funguje uzavřená facebooková skupina, kde se můžeme vzájemně dohledat a kontaktovat se. Z mého pohledu je vše opravdu velmi dobře propracované.
Jakým způsobem vás spolupráce se Smart Network ovlivnila nebo inspirovala?
Rozhodně mě inspirovala v tom, že v podnikání člověk nemůže zavírat oči a soustředit se jen na jeden směr. Je potřeba rozhodit sítě, zkoumat trh, zkoušet i to, co se zdánlivě může zdát jako nezajímavé, protože jeden nikdy neví, na koho natrefí. Právě třeba díky osobě B, získá kontakt na osobu C, která mu přinese pořádný obchod. A o tom to, myslím, celé je.
Měla byste pro členy, kteří se právě připojili ke klubu Smart Network, nějaké doporučení?
Dobře si zpracovat tu informaci, kterou chci na schůzce sdělit, a pak už jen chodit na setkání. Neusnout na vavřínech, nepolevit a jít dál. Protože rozšiřování svého networku trvá a je to běh na dlouhou trať. Není pro sprintery, ale pro maratonce.
Díky za rozhovor.
Zaujalo vás fungování podnikatelského klubu a chtěli byste se o něm dozvědět víc? Přečtěte si také rozhovor s naší obchodní ředitelkou Zuzanou Dvouletou, kde se dozvíte, jak aktivity klubu vnímá ona, nebo si poslechněte první epizodu našeho firemního podcastu, v níž o Smart Network hovoří spolumajitel naší překladatelské agentury Václav Baláček.