O češtině jste jistě už slyšeli. Víte ale, že existuje také interslovanština?

My, kdo umíme nějaký slovanský jazyk, často zapomínáme, jak velké máme štěstí. Pokud umíte alespoň jeden slovanský jazyk, celkem slušně se domluvíte prakticky v celé východní Evropě. Samozřejmě že mezi slovanskými jazyky jsou velké rozdíly (což vám potvrdí každý Polák, který se kdy pokusil koupit si v Praze něco k pití). Zároveň jsou si ale natolik podobné, že pokud na sebe mluvíme pomalu, pak si vždycky alespoň trochu rozumíme. Na cestách ale kupodivu skoro vždycky mluvíme anglicky. Právě proto skupina českých a chorvatských jazykovědců vytvořila první mezislovanský jazyk na světě. Byl vytvořen tak, aby spolu Slované mohli mluvit jazykem, který bude pro každého dokonale srozumitelný. Ať už je jeho slovanská mateřština jakákoliv.

Slovianski a novoslovienskij

Inspirací tomuto jazyku byla staroslověnština z devátého století a mnoho dalších jazyků, které se staly základem toho, jak Slované mluví dnes. Interslovanština má dvě varianty – jazyky slovianski a novoslovienskij. Oba mají podobnou gramatiku a společný slovník. A pokud už umíte jeden slovanský jazyk, pak není potřeba žádné dlouhé studium, abyste se je naučili (kdyby to tak pokaždé bylo takhle jednoduché!). Slovianski jazyk vznikl v roce 2006 jako obecný slovanský jazyk, zatímco novoslovienskij jazyk více vychází ze staroslověnštiny devátého století a je o něco mladší, z roku 2010.

Samozřejmě, že pro nás fanoušky jazyků všeho druhu je tohle hrozně zajímavé. Ale je to vůbec k něčemu dobré? Je sice pravda, že oficiálně se tímto jazykem nikde nemluví, ale v celém slovanském světě vám může pomoci. Může být velmi užitečný pro cestovatele, protože se díky němu mohou vyhnout všem takzvaným falešným přátelům a naučí se druhý slovanský jazyk o dost snadněji ?.

Pokud byste chtěli vidět, jak tento jazyk vypadá, podívejte se na tyto stránky. Píše se na nich o konferenci, která se konala před pár týdny. Jako Češi jsme byli ze začátku trochu skeptičtí… ale ukázalo se, že opravdu všemu pěkně rozumíme ?.



Komentáře

Okomentujte příspěvek

 


Chci s vámi zůstat v kontaktu

Jak zpracováváme osobní údaje, se můžete podívat zde.