Nejdivnější vánoční tradice z celého světa

Znovu vstupujeme do období, ve kterém je čas ubrat plyn a začít se těšit na pár dní volna, které strávíme s rodinou a přáteli.

Abychom se ke sváteční atmosféře přidali, rozhodli jsme se podívat na některé z nejzvláštnějších vánočních tradic z celého světa.


Španělské vánoční poleno

Jednou ročně katalánské děti baví Caga tió neboli kakající poleno. Je to dřevěné poleno s namalovaným obličejem, které děti celý prosinec krmí slupkami mandarinek (a aby bylo v teple, je přikryté dekou). V předvečer Vánoc rodina přehodí deku přes poleno a buší do něj klacky, aby vykakalo vánoční dárky. Na Štědrý den se pak děti jdou podívat, co z polínka vypadlo – obvykle to jsou ořechy, rozinky atd.

Vlídná italská čarodějnice Befana

Před svátkem Tří králů obchází domovy čarodějnice Befana a do dětských bot sype sladkosti, pokud byly hodné, nebo uhlí, pokud zlobily.

Islandský vánoční kocour

Kočky by měly být roztomilé a mazlivé, že? Islandský vánoční kocour ale takový není. Bedlivě sleduje, jestli jste si k Vánocům koupili něco nového na sebe, a pokud ne, tak vás sežere!

V Jižní Africe opatrně s cukrovím!

Vánoce obvykle nejsou ideálním obdobím pro ty, kdo se snaží zhubnout, což ale neplatí pro Jižní Afriku. Každý rok tam rodiče vyprávějí dětem příběh o chlapci jménem Danny, který své babičce snědl všechno vánoční cukroví. Místo toho, aby mu vynadala, se ho babička rozhodla zabít jako výstrahu pro ostatní, kdo by snad chtěli o Vánocích sníst všechny sladkosti!

Rakouský vánoční Krampus

O Vánocích není v Rakousku radno zlobit.  Pro zlobivé děti si totiž přijde Krampus (napůl kozel a napůl démon), odnese si je do svého doupěte a tam je zmlátí.

Černý Petr

Nejméně politicky korektní ze všech vánočních tradic! V Nizozemsku doprovází svatého Mikuláše na jeho cestě lodí ze Španělska do Nizozemska malí černí otroci. Při příjezdu je vítají děti oblečené jako Černý Petr; jejich jména pak svatý Mikuláš kontroluje na svém seznamu, a pokud byly hodné, dostanou sladkosti.

 

A my jsme si mysleli, že mít kapra ve vaně je divné 😀
Užijte si krásné svátky!

 Komentáře

Okomentujte příspěvek

 


Chci s vámi zůstat v kontaktu

Jak zpracováváme osobní údaje, se můžete podívat zde.