Muž, který objevil, proč jsme jedineční
Český vědec Jan Evangelista Purkyně
Když se řekne kriminalistika a vyšetřování místa činu, určitě vás ihned napadne Sherlock Holmes nebo moderní detektivní seriály, které všichni známe a máme rádi. Určitě jste slyšeli o Sběratelích kostí, kriminálkách ze série CSI nebo třeba Námořní vyšetřovací službě. Věděli jste ale, že nic z toho by neexistovalo bez výsledků práce českého vědce Jana Evangelisty Purkyně?
Purkyně byl jedním z nejznámějších vědců své doby, který byl průkopníkem především v anatomii a fyziologii. Mezi jeho objevy patří „Purkyňovy buňky“ v mozečku v roce 1837 a o dva roky později „Purkyňova vlákna“ v srdci. V roce 1839 navíc poprvé přišel s termínem „protoplazma“.
Kdybychom měli vyjmenovat všechno, co Jan Evangelista Purkyně objevil a co se po něm dnes jmenuje, strávili bychom tím celý den. Pokud se o tomto velkém muži chcete dozvědět něco víc, jeho heslo na Wikipedii je dobrým začátkem. V češtině můžeme nabídnout i krátké video.
Otisky prstů
Jako přednášející na Vratislavské univerzitě napsal Purkyně v roce 1823 článek, v němž popsal 9 možných struktur otisků prstů. Ačkoliv v něm nepřišel s myšlenkou identifikovat s jejich pomocí konkrétní osoby, přispěl k tomu, že se tak nakonec začaly využívat.
O 20 let později byla tato technika poprvé použita Scotland Yardem při vyšetřování vraždy lorda Williama Russella. V roce 1886 jeden skotský lékař techniku dále vylepšil a představil londýnské metropolitní policii.
Naším českým vědcem pro příští týden bude Jan Janský – tipnete si, čím se proslavil?