Má vůbec Německo prezidenta? A pokud ano, kdo jím je?

Helmut Kohl, Angela Merkelová nebo Olaf Scholz… jsou vám tato jména povědomá? Není divu. Zahraničními i českými médii jsou propíraná skrz naskrz.

Možná vás ale překvapí informace, že ačkoliv jsou tato jména s Německem spojená stejně jako BMW či Volkswagen, ani jeden z nich není a nikdy nebyl hlavou státu.


Pojďme si jen krátce připomenout, jaké má vůbec Německo státní zřízení a kdo má nejdůležitější rozhodovací pravomoci.

 

Německo, celým názvem Spolková republika Německo, je federativní parlamentně-demokratickou republikou a je rozděleno na 16 spolkových zemí. V čele jeho vlády stojí kancléř či kancléřka, který/á je považován/a za nejmocnějšího domácího politika, neboť rozhoduje o otázkách obecného směřování státu. Ačkoliv o něm v médiích slyšíme jen málo, úředně vyšší funkci zastává prezident, jehož hlavním úkolem je reprezentovat a podepisovat zákony.

 

Odpověď na naši otázku tedy není nijak překvapivá – Německo prezidenta má. Ale jak se hlava našeho sousedního státu jmenuje? Kdo ho volí? A proč o něm vlastně skoro neslyšíme?

 

Frank-Walter Steinmeier je německým prezidentem už od roku 2017 a nyní se nachází ve svém druhém funkčním období. Na rozdíl od nás si Němci svého prezidenta ale sami nevolí, to je úkolem takzvaného Spolkového shromáždění (Bundesversammlung).

 

Závěrem zbývá se zamyslet nad tím, proč německý prezident do jisté míry uniká pozornosti českých médií? Zřejmě proto, že poctivě plní svou funkci – je oporou vlády a svými projevy hájí zájmy většiny německých občanů. Možná proto není pro česká média dostatečně kontroverzní a nedostává se mu v nich tolik prostoru, který by si prezident jedné z nejvýznamnějších zemí v Evropě určitě zasloužil.

 

 Komentáře

Okomentujte příspěvek

 


Partneři