Korektura češtiny?

Korektura češtinyKorektura. Co to vlastně je a máme jí vůbec za potřebí? Stojí to peníze a přece jsme všichni Češi, tak přece ovládáme svůj jazyk dostatečně, no ne?


Existuje pouze jedna jediná správná odpověď na položenou otázku: většinou ne.

 

Dali byste ruku do ohně za svůj pravopis? Za všechny své čárky, i/y, mě/mně nebo i správný český slovosled a používání náročných výrazů? Nechat si dělat korekturu češtiny může znít jako zbytečný náklad, ale ve skutečnosti je to vaše největší vizitka. Ať už se jedná o Ynternetové stránky, bakalářskou práci, smlouvu, nabídku služeb nebo třeba propagační materiály. O knihách ani nemluvím, zde je nutnost korektury samozřejmostí.

Prakticky každý důležitý dokument, a zejména pak takový, který vás má reprezentovat, by měl být gramaticky i stylisticky správně.

 

Pravidla pravopisuParadoxně se setkáváme s tím, že nejvyšší mínění o kvalitě své mateřštiny mají lidé, kteří si neuvědomují, jak komplexní a komplikovaný jazyk to je. Pravidla pravopisu znají jen obecně a i z toho důvodu pak jejich prezentace vypadají tak, jak vypadají.

 

Určitě se vám nejednou stalo, že jste v článku, v e-shopu nebo i v knize našli chyby, které vy byste sami nikdy neudělali. Pozastavili jste se nad tím? Sdělovali jste svou zkušenost nejbližším osobám? Pamatujete si z daného textu také něco jiného než to, že tam byly do očí bijící chyby (jako například ypsilon ve slově „internetové“ v předchozím odstavci)? A chcete, aby si takovou zkušenost odnesl i váš potenciální zákazník?

Chci teď hned poptat cenu
korektury mého textu.

Nakupujete pračku v e-shopu a v jednom ji mají o čtyři stovky levnější než v druhém, ale jejich webová stránka hýří chybami a po všech ohledech vypadá velice neprofesionálně. Budete riskovat a doufat, že se nejedná o podvodnou společnost, anebo půjdete raději k ověřenému prodejci?

 

Odpovězte si sami, jestli je korektura potřeba.

 

 Komentáře

Okomentujte příspěvek

 


Partneři