Hodina matematiky s Českými překlady

Nedávno jsme slavili mezinárodní den překladatelů, který se datuje na výročí úmrtí Svatého Jeronýma, tedy 30. září.

Ten se proslavil svým překladem Bible, konkrétně starého zákona. Koluje legenda, že Bibli přeložil za jedinou noc.


Samozřejmě, že dnes už víme, že takový výkon není reálný, že Bible byla jeho celoživotní dílo a navíc jí nepřeložil celou. Ale co kdyby…? „I’d like to do the math“, jak řekl Sheldon Cooper v seriálu The Big Bang Theory.

 

Tak se na to podívejme:

Starý zákon má 622 771 slov. Dnešní verze sice bude mít mírně odlišný rozsah od té, kterou Svatý Jeroným překládal, ale je to údaj, ze kterého můžeme vyjít.

622 771 slov je hezké číslo, ale jak si to mám představit? Představte si to asi jako ne jednu, ale dvě knihy Hra o trůny od George R. R. Martina. Viděli jste ji někdy? Tou knihou by se dalo zabít. Prostě to není málo, přátelé, není to málo…

Jestliže bychom noc počítali jako 12 hodin, pak by Jeroným musel přeložit asi 207 normostran za hodinu. Ne každý má představu, jak dlouho trvá překlad byť třeba jen 1 normostrany, všichni si ale dovedeme přestavit, jak dlouho ji trvá třeba jen napsat.

 

Resumé

Světový rekord v rychlosti psaní na klávesnici (které je výrazně snazší než rukopis 3. a 4. století po Kristu a jsme si celkem jistí, že Svatý Jeroným psací stroj po ruce neměl) vychází na 216 slov za minutu. Drží jej Stella Pajunas z roku 1946. Jak rychlé to je? Představu si můžete udělat zde.

Pokud by Svatý Jeroným měl k dispozici alespoň elektrický psací stroj značky IBM, jako tady paní Stella, musel by napsat (zatímco by si text simultánně překládal) nikoliv 216 ale alespoň 864 slov za minutu, aby svůj překlad dokončil včas. Nebo i víc, pokud by si chtěl v průběhu těch 12 hodin dojít třeba na záchod nebo vyvenčit psa. 864 slov, to je asi 3,5 normostrany. To je hodně, za minutu.

Pokud by legenda byla pravdivá, Svatý Jeroným by generoval tiskoviny jen o maličko rychleji, než Gutenbergova tiskárna (akorát asi o milénium dříve).

Šikula.

 

A jaká je vaše rychlost psaní na klávesnici

Jaká by byla Jeronýmova rychlost psaní na klávesnici?

Kdy konečně George R. R. Martin vydá další knihu?

Co na to Jan Tleskač?

A od kdy vlastně umí táta péct?

 

Samé otázky…

 

Autor: Michaela Vorlová

 Komentáře

Okomentujte příspěvek

 

Chci s vámi zůstat v kontaktu

Jak zpracováváme osobní údaje se můžete podívat zde.