Recept na dokonalé britské Vánoce od Českých překladů

V tomto roce se náš tým rozrostl o velmi zajímavé členy. Jedním z nich je Sarah Pokorná na pozici Business Development Managera, která pochází z Británie. Se Sarah se můžete o jejích vpravdě mezinárodních zkušenostech bavit celé hodiny, ale s blížícími se Vánoci je téma prostě jasné: Jsou britské Vánoce opravdu tak jiné, než ty české? Letos poprvé máme opravdu unikátní možnost srovnání, a tak zatímco na anglickém blogu seznamujeme čtenáře s českými tradicemi, necháme se tady unést kouzlem britských Vánoc.

Santa

Bez Santy, srdečného staříka v rudém ze Severního pólu, by nebyly anglické Vánoce. Jeho pomocníčci celý rok vyrábějí hračky, které pak Santa v noci ze 24. na 25. prosince doručuje hodným dětem. Samozřejmě by to nezvládl bez pomoci věrného Rudolfa a dalších létajících sobů, kteří táhnou jeho létající sáně. Aby Santovi ulehčily, nechávají mu děti u krbu koláč a sklenku brandy (!), aby se posilnil na další cestu. A samozřejmě se nesmí zapomenout na mrkev pro Rudolfa!

Hra O Zrození

Viděli jste film Láska nebeská? Tak si vzpomeňte na „langusty u jesliček“. Představení o zrození Ježíše je každoroční anglickou školní tradicí.

Vánoční večeře… a přichází obávaný vánoční puding!

Britové mají hlavní vánoční večeři na Boží hod. Většinou se sejdou celé rodiny a vaří se tradiční vánoční oběd, který se podává už kolem poledne. Namísto kapra mají pečenou krůtu s nádivkou, pečenou zeleninu, prasátka v peřince (rozuměj párečky ve slanině), růžičkovou kapustu, spoustu šťávy a brusinkovou omáčku. Po celou dobu se uzobávají vánoční sušenky, vyprávějí se (špatné) vtipy a nosí hloupé párty kloboučky.

Sarah nám vždycky zdůrazňuje, že ve vztahu k vánočnímu pudingu už je prakticky Češka. Nejhorší prý je, že přestože nechutná „nic moc“, na Vánoce prostě musí být! Při výrobě se do hmoty tradičně vhodí 5 pencí a tomu, kdo je najde, přinesou štěstí. Než se puding začne jíst, polije se troškou brandy a oflambuje.

Dekorace (a kdy je sundat)

Ve Spojeném království Vánoce jednoduše zbožňují. Proto začínají stromky, domy i zahrady zdobit už začátkem prosince. A tradičně prý přináší smůlu mít ozdoby ještě po 6. lednu.

Koledy (Carol services)

Další povinností školních dětí je zpívat v týdnu před vánočními prázdninami koledy. Musí se naučit mix tradičních a moderních koled a zazpívat je rodičům a dalším členům rodiny. Někdy jsou z toho celé školní akce pro veřejnost (to jsme zase zpátky u Lásky nebeské).

Pečení

I v Anglii se vyrábí zvláštní vánoční cukroví, ale ne tolik druhů, jako u nás. Angličané si vystačí s biskupským chlebíčkem, dortíčky Bakewell tarts, vánočním koláčem a sušenkami s vánoční tématikou.

 

A co podstatného jsme si přinesli z vánočních rozhovorů se Sarah? Britové mají stejně jako Češi o Vánocích pár nechutných a pár otravných zvyků, ale o to vůbec nejde. Britské Vánoce jsou stejně jako ty české plné zázraků. To podstatné je strávit je s blízkými a milovanými lidmi, odpočinout si a načerpat sílu na další rok.

Přejeme všem krásné a klidné Vánoce, deštivé stejně tady, jako v Británii. Na shledanou v příštím roce!Komentáře

Okomentujte příspěvek

 


Partneři