V Českých překladech jsme na Den matek nezapomněli!

Den matek slavíme všichni, bez ohledu na to, odkud pocházíme. Nezáleží na tom, jestli přejeme „Všechno nejlepší ke Dni matek“ nebo „Happy Mother’s Day“, pocity jsou vždy stejné – milujeme své mámy a jsme jim vděční za vše, co pro nás dělají.

Jelikož se Den matek stává stále více komerční záležitostí, řekli jsme si, že se podíváme na různé tradice Dne matek po celém světě, jen abychom dokázali, že je to víc, než jen přání a květiny.

Původ Dne matek sahá až do starověkého Řecka, ale v dnešní podobě jej slavíme teprve od počátku 20. století. Anna Jarvisová (1864–1948), sociální aktivistka z Filadelfie usilovala o to, aby americká vláda oficiálně ustanovila den na oslavu matek. Svátek se pak prosadil v Británii, když se Constance Smithová nechala v roce 1913 inspirovat reportáží o kampani Jarvisové a sama se pak zasadila za oficiální uznání rovněž v Anglii.

Dnes se ve Velké Británii a Irsku slaví v březnu, zatímco v České republice (a prakticky v celé Evropě) jej slavíme druhou květnovou neděli. Jsou dokonce země, jako je Rusko, kde se slaví v listopadu! Ve světě se často konají oslavy Dne matek, ale v tradičnějším duchu, jak si ukážeme dále.

  1. Velká Británie

Důvod, proč ve Velké Británii slaví Mateřskou neděli v březnu, najdeme ve středověku. Mnoho chudých rodin tehdy posílalo své děti do služby a během postní doby dostávaly výjimečně den volna, aby mohly domů, navštívit „kostel v rodném městě“ a rodinu.

  1. Brazílie

V Brazílii je Den matek skoro tak oblíbený, jako jsou Vánoce. Druhou neděli v květnu nejspíš narazíte na dětská představení a církevní setkání, ze kterých jsou pak velká rodinná setkání.

  1. Japonsko

V Japonsku se Den matek slaví rovněž druhou neděli v květnu a jeho symbolem jsou karafiáty, jež představují sílu matek v japonské společnosti.

  1. Indie

V Indii oslavují bohyni Durgu nebo Matku boží v rámci desetidenní říjnové slavnosti s názvem Durga Puja. Tato slavnost je oslavou vítězství dobra nad zlem, při níž si obvykle členové rodiny dávají dárky.

  1. Etiopie

V Etiopii se Den matek slaví jako konec období dešťů jako součást třídenní slavnosti s názvem Antrosht věnované mámám. Rodina se obvykle schází na velkou oslavu, dcery přináší zeleninu a synové maso na přípravu dušeného pokrmu.

 

A co vy? Jak jste oslavili Den matek ve vaší zemi? Napište komentář a dejte nám vědět.Komentáře

Okomentujte příspěvek

 


Partneři