Čas pomáhat (3): Aliance žen s rakovinou prsu

Říjen je celosvětově věnován prevenci rakoviny prsu a podpoře nemocných žen – v naší zemi je každá osvětová aktivita obzvlášť důležitá, rakovina prsu je totiž nejčastějším onkologickým onemocněním žen v České republice.

Na tento fakt jsme se rozhodli reagovat dvěma způsoby: finančně jsme podpořili Alianci žen s rakovinou prsu částkou 20 000 Kč a zorganizovali jsme v olomoucké pobočce preventivní přednášku s nácvikem samovyšetření. Chcete slyšet podrobnosti? 


 

Aliance žen s rakovinou prsu je obecně prospěšná společnost a zároveň pacientská organizace. Díky mnoha projektům a kampaním zaměřeným na prevenci i léčbu rakoviny prsu (Bellis, Ostře sledovaná prsa, Neviditelné ženy…) je velmi významným informačním a edukačním centrem pro veřejnost a onkologicky nemocné. Zároveň zastřešuje funkci zhruba 40 organizací sdružujících ženy, které procházejí nebo prošly rakovinou prsu. Funguje už 21 let, tušili jste to? 

 

I ona je v rámci říjnové osvěty aktivní. V pátek 20. října se pod záštitou Aliance žen s rakovinou prsu například koná akce Pink@Work, aneb Přijď v růžové do práce, která má v ČR premiéru. O co jde? Zvýšit povědomí o rakovině prsu a podpořit tak ženy (a muže) s tímto onemocněním můžete i tím, že dorazíte do práce či do školy v růžové, vyfotíte se a fotky umístíte na sociální sítě s hastagem #pinkatwork. Tak jednoduché to je.

 

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR z roku 2021 je ročně nově diagnostikováno kolem 7 500 žen, nejčastěji ve věku 65-69 let, nádory se však objevují také u mladších ročníků. I z toho důvodu je prevence a správná sebepéče mimořádně důležitá. 5. října 2023 jsme proto na naší olomoucké pobočce zorganizovali zdravotní přednášku na téma prevence nádorů prsu s praktickým nácvikem samovyšetření na fantomu a pozvali jsme na ni nejen naše zaměstnance a externisty, ale i jejich rodinné příslušníky. Tradičním symbolem onemocnění je růžová stužka a růžová je díky našemu logu blízká i nám v Českých překladech. Sladit formu pomoci tak byla jen maličkost…

 

 Komentáře

Okomentujte příspěvek

 


Partneři