Anketa „Slovo roku“ jak zápis z černé kroniky
Víte, jaké slovo vyhrálo v anketě
Slovo roku 2021, kterou již druhým rokem vyhlásily Lidové noviny?
Podle hlasování čtenářů je to výraz vakcína. Na druhém místě se umístil flákanec, na třetím antivaxer.
V loňském roce (2020) v čtenářském hlasování zvítězilo slovo lock down, v hlasování redakce covid. Na druhém místě se tehdy umístilo Prymuladona, na třetím karanténa.
A jak to dopadlo v zahraničí?
Když se podíváme na obdobné ankety ze zahraničí, zjistíme, že v anketě slovníku Merriam-Webster rovněž vyhrála vakcína, v roce 2020 to byl výraz pandemie. Podle Collinsova slovníku se slovem roku 2020 stal lockdown, v roce 2021 zde máme změnu – anketu vyhrála zkratka NFT.
Ve španělské anketě, kterou vyhlašuje Královská akademie, je výrazem roku 2021 rovněž vakcína, a to po loňském vítězi – izolaci.
V Rusku, kde slovo roku vyhlašuje Puškinův institut, vyhrál název ruské vakcíny, tedy Sputnik, loni to bylo anulování ve smyslu změn ve způsobu počítání funkčního období prezidenta, které umožnilo Vladimíru Putinovi znovu kandidovat.
Výčet anket, které proběhly různě po světě, a jejichž vítězem se stala slova jako vakcína, pandemie či covid, by ještě mohl být dlouhý, ale asi ne moc zajímavý.
Z překladatelského hlediska můžeme slova, která se v posledních letech umístila v anketách, rozdělit do dvou kategorií. První z nich jsou internacionalismy, s jejichž překládáním si hlavu dlouho lámat nemusíme. Druhou, značně menší skupinu, tvoří lokální výrazy. Je ale otázkou, jak dlouho si slovo typu Prymuladona bude vůbec někdo pamatovat a kolik překladatelů tak má šanci potrápit.
Autor: Michaela Zormanová